GÜLLÜK CADDESİ KUTLAY APT KAT:3 (KIZILAY KAN MERKEZİ YANI), 07070 ANTALYA

KAÇIŞ OYUNLARININ TARİHÇESİ VE KÖKENİ

Kaçış Oyunlarının kaynağı, “Kaçış Odaları, Kaçış Oyunları (Escape Room)” veya “Bulmaca Odası (Quest Room)” olarak adlandırılan video oyunlarından geliyor. Oyuncu, odadan kaçmak ve bir sonraki seviyeye geçmek için etrafındaki insanlarla etkileşime girerek gizemleri çözmek zorunda kalıyordu. İlk Kaçış Oyunu video oyunu olan Crimson Room, 2004 yılında Toshimitsu Takagi tarafından yaratıldı. Bu, Takagim terimini bu tür oyunlara atıfta bulunmak için kullanmıştı.

Japon şirket SCRAP ilk önce konsepti 2007'de Live Escape Odalarına dönüştürdü. Kurucusu Takao Kato, oyuncuların oyuna oyuna gerçek zamanlı girmesini istedi. Oyuncular, gerçek bir odada oynamalı ve kendilerine verilen süre içinde kaçmaları için gizemleri çözmeleri istendi. Avrupa'ya gelmeden önce Kaçış Oyunları, Asya'nın geri kalanında ortaya çıkmaya başladı. Çin'de, 'Pekin Takagism' kulübü 2012 yılında kuruldu. Macaristan'daki Budapeşte, Avrupa'da Canlı Kaçış Oyunları için öncü bir şehirdi. 2011 yılında Parapark şirketi kuruldu. Kurucusu Attila Gyurkovics, Asya'da zaten iyi bir şekilde geliştiğini bilmeden gerçek zamanlı bir kaçış oyunu açma fikrine sahipti. Attila yeni bir Ekip Oluşturma projesi üzerinde çalışıyordu. Bir yıl sonra, kaçış oyununun kökeni Macaristan'daki ilk franchise açılışı: Hint Avı ile devam etti. Aynı yıl SCRAP şirketi Amerika Birleşik Devletleri'nde “Real Escape Room” adı altında kuruldu. Hint Avı, konsepti hızla İngiltere'ye ve ardından İstanbul'a kadar ve oradan Türkiye'nin her vilayetine yayıldı.

Aslında korku temalı olan kaçış oyunlarıdır fakat ülkemizde 'Korku Evi' olarak bilinmektedir. Genelleme yapmak gerekirse eğer, en az 2 kişiyle oynanabilen oyunlar için ekibinizi kurmanız ve gitmeye karar verdiğiniz korku evinden randevu almanız gerekmektedir. Macera, adrenalin seveler, Oyunlar çoğunlukla 60 dakika sürer ve bu süre içinde size bırakılan ipuçlarını bularak, şifreleri çözerek çıkışa ulaşmanız istenir. Her korku evinin senaryosu, dekorları ve bulmacaları farklıdır. Genellikle açmanız gereken materyaller asma kilit, şifreli kilit, keypad ve elektronik bulmacalardan oluşmaktadır. Çoğunda gizli geçitler ve tüneller bulunmaktadır. Amacınız odaları geçerken kilitleri açmak ve çıkışa ulaşmaktır. Korku evlerinde genellikle ses seviyesi yüksektir ve korku temalı müzikler çalar. Çoğunlukla canlı aktör mevcuttur ve korku'nun büyük unsuru canlı aktöre dayalı olur bu durum senaryoya göre değişkenlik göstermektedir.

İlk Kaçış Oyunu video oyunu olan Crimson Room, 2004 yılında Toshimitsu Takagi tarafından yaratıldı. Bu, Takagim terimini bu tür oyunlara atıfta bulunmak için kullanmıştı.
ANTALYA KORKU İSTASYONU

AKTİVİTELER

Detaylı Bilgi İçin Arayın.

Doğum Günü
Sevdiklerinize adım adım ilerleyerek unutulmaz
bir doğum günü sürprizi yapabilirsiniz.
Evlilik Teklifi
Heyecan dolu bir oyun deneyimin sonunda sevgilinize unutulmaz bir bir doğum günü evlilik teklifi
yapmak istiyorsanız iş birliği yapmaya hazırız.
Kurumsal Etkinlik
Takımınızın veya çalışanlarınızın motivasyonunu arttırmak için ofis dışında interaktif aktivite arıyorsanız antalya
korku istasyonu korku evi doğru bir tercih olacaktır.

BİZE ULAŞIN

Korku evinden randevu almak bir tık uzağınızda